ثبت برند


برند علامتی است که به محصول یا خدمت خاصی اشاره می کند. و دارای ارزش اجتماعی و اعتبار بالایی است برند تجاری، ماهیت اجتماعی داشته و برندهایی که معتبر هستند، دارای حس مالکیت اختصاصی می باشند. برندها مثل انسان ها، هویت و شخصیتی دارند، مجموعه ای از خصوصیات و ویژگی ها در کنار هم هویت برند را می سازند. و این اهمیت برند است که، برند را از دیگران و رقبا متمایز می کند. و برای مردم قابل شناسایی و درک می شود.

خصوصیات یک برند خوب

اگر هویت برند  نباشد، برند هم معنایی ندارد. تصویر برند همان تصور و برداشت ذهنی افراد  نسبت به یک برند است. مجموعه  خصوصیاتی که  هویت برند  را شکل می دهند، در نهایت  یک تصویر ذهنی مثبت یا منفی در ذهن مشتری  و مردم خلق می کنند. که به آن تصویر برند می گویند. در واقع هدف از تلاشهایی که در ایجاد هویت برند صورت می گیرد، ایجاد تصویر مثبتی از برند در ذهن مردم  و مصرف کنندگان است.
  • برند باید ساده، کوتاه و دارای تلفظ ساده و به خاطر سپردن آن آسان باشد.
  • به راحتی تبلیغ شود.
  • دائمی باشد.
  • قابل ثبت و حمایت حقوقی باشد.
  • مشخص و دقیق باشد.
  • دارای صدای لذت بخش در هنگام شنیدن باشد.
  • اقتصادی بوده و قابل تولید و تکثیر مجدد باشد.
  • اصل و خلاقانه باشد (تکراری نباشد.)
  • تصویر خوبی درذهن ها ایجاد کند.

  نکاتی درباره ثبت برند شرکت

  توجه داشته باشید ثبت برند الزامی نیست، اما اگر اجبار دولت باشد، می بایست به ثبت برسد حق انحصاری و استفاده از برند برای ثبت کننده آن می باشد. برندی که به ثبت رسیده باشد دارای گواهی ثبت برند انحصاری می باشد که مدت اعتبار این گواهی 10 ساله می باشد، بعد از 10 سالگی می بایست اقدام به  تمدید نماید. در غیر این صورت  بعد از گذشت حداکثر 6 ماه انحصار برند منقضی است و دیگران  قادر به ثبت آن برند به نام خود خواهند بود.

  تفاوت برند و علائم تجاری

  این نکته را در نظر داشته  باشید که  نام تجاری یا برند باید با علامت تجاری همان محصول همخوانی داشته باشد. برند به عنوان هویت تجاری محصول قلمداد می شود، در حالیکه  نشان تجاری تصویری ایست، که یک شرکت یا سازمان از خود یا محصولش، آنطور که هست ارائه می دهد. شخصی که به ثبت برند می پردازد، این اطمینان را دارد که اشخاص دیگری نمی توانند از آن نام و نشان استفاده نمایند.

  مزایای ثبت رند و علائم تجاری

  مزایای ثبت برند و علائم تجاری

  از مهمترین مزایای ثبت برند برای شرکتها می توان موارد ذیل را ذکر نمود:

  1. علامت تجاری باعث متفاوت بودن و خاص بودن خدمات و محصولات یک شرکت نسبت به  سایر شرکتها می گردد. 
  2. علامت تجاری، معرف رسمی  و اختصاری  یک شرکت محسوب  میگردد.
  3. علامت تجاری باعت تسهیل و تسریع در بازاریابی می گردد.
  4. علامت تجاری باعث کاهش هزینه های جانبی کالای  یا خدمات می شود.
  5. علامت تجاری باعت کاهش هزینه های معرفی و تبلیغاتی کالا می شود.
  6. علامت تجاری سبب اعطای  نمایندگی به شرکت می شود.
  7. علامت تجاری و، واگذاری آنها به  شرکت ها منبع درآمدی جدید به  شرکت خواهد بود.

   ممنوعیت های ثبت برند

  1. ثبت برند تجاری با توجه به قوانین هر مکانی، شرایط  و محدودیت های خاص خودش را دارد.
  2. واژه های انتخابی عام و توصیفی نباشد.
  3. خلاف نظم عمومی و اخلاق و گمراه کننده نباشد.
  4. تشخیص کالاها و خدمات تولید شده از کالاها و خدمات تولید شده دیگر امکان پذیر نباشد.
  5. از نظر خصوصیات و شرایط جغرافیایی مراکز تجاری و عموم را گمراه نکند.
  6. مشابه یا مانند آن وجود نداشته باشد.

  مراحل ثبت برند

  اولین و ساده ترین  قدم برای این کار، ثبت درخواست خود برند است. به این منظور، باید وارد سایت سازمان اسناد و املاک کشور شوید ssaa.ir و، وارد بخش ثبت نام شوید، پس از آن باید مراحل درخواست را طی کنید که به شرح  زیرمی باشد:

  1. نوع اظهارنامه مورد نظرتان را انتخاب کنید.
  2. مشخصات مالک برند و شرکت را وارد نمایید.
  3. مدارک مورد نیاز را اسکن کرده و در سایت قراردهید.
  4. پرداخت هزینه به صورت آنلاین
  5. دریافت شماره اظهارنامه، کد رهگیری  و رمزعبور

  پس از طی مراحل یاد شده درخواست و مدارک شما توسط کارشناسان سازمان بررسی شده و در نبود مشکل یا نقص، تایید می شود. و هزینه نهایی را واریز می کنید. در نهایت، برند شما در روزنامه رسمی قوه قضایه درج می شود. در صورت نبود اعتراض، در اداره مالکیت صنعتی ثبت خواهد شد. و می توانید از برند جدید خود استفاده کنید.

  استعلام ثبت برند

  یکی از مهمترین نکاتی که باید پیش از هرگونه اقدامی به آن توجه نمایید، این است که استعلام  برند مد نظر خود را دریافت کنید. ممکن است شخصی قبل از شما، از این نام استفاده کرده باشد. برای استعلام نام برند خود می توانید از یکی از دو سایت زیر استفاده نمایید.

  سایت روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران

  برند هایی که در مالکیت برند معنویی به ثبت می رسند، باید در روزنامه رسمی آگهی شوند. تمامی آگهی هایی که در روزنامه رسمی منتشر شده اند در این سایت قابل دسترسی اند.

  سایت مرکز مالکیت معنوی

  در سایت مرکز مالکیت معنوی چنین امکانی برای برندهای ثبت شده وجود دارد. سپس با وارد کردن نام انتخابی خود که همین نام یا مشابه آن در حوزه فعالیت شما انتخاب شده باشد، دیگر شما نمی توانید این نام را انتخاب کنید و برند شما رد می شود.

  هزینه های ثبت برند

  هزینه واریزی ثبت برند و علامت تجاری برحسب حقیقی یا حقوقی بودن علائم تجاری حقوقی بودن علائم تجاری متفاوت است. هزینه های ثبت برند که ارتباطی با حق الزحمه موسسات را ندارد، هزینه های دولتی ثبت برند می گویند. این قسم از هزینه ها با تعیین شماره حساب باید به حساب دولت یا سازمان ثبت اسناد واریز شود. از این دسته هزینه ها می توان به (هزینه ثبت اظهارنامه، هزینه طبقات برند، هزینه روزنامه رسمی، استعلام برند، اصلاح اظهارنامه، رونوشت مصدق برند) و همچنین باید هزینه درج آگهی در روزنامه رسمی و یک روزنامه کثیرالانتشار را هم باید به این هزینه ها اضافه نمایید.

  ثبت برند تجاری و قوانین برند در ایران

  در ثبت برندهای تجاری در ایران، برند فارسی، برندی است که معنای آن الزاما در یکی از فرهنگ نامه های معتبر فارسی نظیر (فرهنگ نامه دهخدا یا فرهنگ نامه معین) موجود می باشد. درغیر اینصورت، برندی که معنای لاتین داشته باشد. اما به صورت فارسی به نگارش در آید نیز جزء برند لاتین محسوب می شود. برای (ثبت برند لاتین به کارت بازرگانی) نیازمندیم.

  1. علامت تجاری نمی تواند شامل واژه های عام باشد.
  2. علامت تجاری نمی تواند شامل واژه های توصیفی باشد.
  3. علامت تجاری نباید گمراه کننده باشد یعنی به صورتی باشد که مصرف کننده را هنگام خرید گمراه نکند.
  4. علامت تجاری نباید هنجارهای حسنه و مذهبی را نقص کند.
  5. علامت تجاری نباید شامل علائم رسمی دولتی و نشان کشورها باشد.
  6. علامت تجاری نباید مشابه برندهای ثبت شده دیگر باشد.